TVS06RS-21-16PA
Mfr.Part #
TVS06RS-21-16PA
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Gold
Published :
Crimp
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
16
Orientation :
A
Datasheets
TVS06RS-21-16PA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-21-16PA Overview
TVS06RS-21-16PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-16PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-16PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER