TVS06RS-21-11P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS06RS-21-11P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
21-11
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS06RS-21-11P
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS06RS-21-11P Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 12 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS06RS-21-11P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-11P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-11P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER