TVS06RS-21-11JN
Mfr.Part #
TVS06RS-21-11JN
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
11
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
TVS06RS-21-11JN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS06RS-21-11JN Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 11 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS06RS-21-11JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-11JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-11JN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER