TVS06RS-21-11JA
Mfr.Part #
TVS06RS-21-11JA
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
COPPER ALLOY
HTS Code :
Number of Positions :
11
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gold
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS06RS-21-11JA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-21-11JA Overview
TVS06RS-21-11JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-11JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-11JA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER