TVS06RS-21-11HA
Mfr.Part #
TVS06RS-21-11HA
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Orientation :
A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
11
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS06RS-21-11HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS06RS-21-11HA Overview
TVS06RS-21-11HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-21-11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-21-11HA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER