TVS06RS-19-32SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS06RS-19-32SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS06RS-19-32SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
TVS06RS-19-32SB Overview
TVS06RS-19-32SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-32SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER