TVS06RS-19-32P
Mfr.Part #
TVS06RS-19-32P
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
19-32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Free Hanging
Published :
2001
Datasheets
TVS06RS-19-32P
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
TVS06RS-19-32PC Overview
TVS06RS-19-32PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-32PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-32PC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER