TVS06RS-19-32HB
Mfr.Part #
TVS06RS-19-32HB
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
TVS06RS-19-32HB
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
TVS06RS-19-32HB Overview
TVS06RS-19-32HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-32HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-32HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER