TVS06RS-19-32BA
Mfr.Part #
TVS06RS-19-32BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
32
Orientation :
A
Housing Color :
Silver
Gender :
Male
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS06RS-19-32BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-19-32BA Overview
TVS06RS-19-32BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-32BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-32BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT