TVS06RS-19-28SB
Mfr.Part #
TVS06RS-19-28SB
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS06RS-19-28SB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
TVS06RS-19-28SB Overview
TVS06RS-19-28SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-28SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-28SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER