TVS06RS-19-28S-LC
Mfr.Part #
TVS06RS-19-28S-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
19-28
Number of Positions :
28
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
2 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS06RS-19-28S-LC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-19-28S-LC Overview
TVS06RS-19-28S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-28S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-28S-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT