TVS06RS-19-28PC
Mfr.Part #
TVS06RS-19-28PC
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
28
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS06RS-19-28PC
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
TVS06RS-19-28PC Overview
TVS06RS-19-28PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-28PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER