TVS06RS-19-28P-LC
Mfr.Part #
TVS06RS-19-28P-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 28POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
19-28
Contact Size :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Number of Pins :
16
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS06RS-19-28P-LC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS06RS-19-28P-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking is unchanged.There are 16 pins on the device.
TVS06RS-19-28P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-28P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-28P-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT