TVS06RS-19-28JB
Mfr.Part #
TVS06RS-19-28JB
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
28
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
TVS06RS-19-28JB
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
TVS06RS-19-28JB Overview
TVS06RS-19-28JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS06RS-19-28JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS06RS-19-28JB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER