TV06DT-25-37PA
Mfr.Part #
TV06DT-25-37PA
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
A
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2012
Coupling Nut, Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
25-37
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Gender :
Male
Datasheets
TV06DT-25-37PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
TV06DT-25-37PA Overview
TV06DT-25-37PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-25-37PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-25-37PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER