TV06DT-25-37HC
Mfr.Part #
TV06DT-25-37HC
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
37
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Orientation :
C
Shell Finish :
Durmalon™
Number of Pins :
37
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
TV06DT-25-37HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk C Threaded
TV06DT-25-37HC Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 37 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
TV06DT-25-37HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-25-37HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-25-37HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER