TV06DT-25-29BA
Mfr.Part #
TV06DT-25-29BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 29POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Number of Positions :
29
Bulk
Number of Pins :
29
Published :
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16
Orientation :
A
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
TV06DT-25-29BA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-25-29BA Overview
TV06DT-25-29BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-25-29BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-25-29BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT