TV06DT-25-24SB
Mfr.Part #
TV06DT-25-24SB
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Orientation :
B
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
24
Datasheets
TV06DT-25-24SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-25-24SB Overview
TV06DT-25-24SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-25-24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-25-24SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER