TV06DT-25-24SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-25-24SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
24
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Durmalon™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TV06DT-25-24SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
TV06DT-25-24SA Overview
TV06DT-25-24SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-25-24SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-25-24SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER