TV06DT-25-11AA
Mfr.Part #
TV06DT-25-11AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
10
Aluminum
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Published :
Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
A
Datasheets
TV06DT-25-11AA
TV06DT-25-11AA Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 10 pins on the device.
TV06DT-25-11AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-25-11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-25-11AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT