TV06DT-23-55SA-LC
Mfr.Part #
TV06DT-23-55SA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Stock
42
In Stock :
42
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2012
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Plating :
Gold
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
55
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
TV06DT-23-55SA-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-23-55SA-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 55 pins.
TV06DT-23-55SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-23-55SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-23-55SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT