TV06DT-23-53JB
Mfr.Part #
TV06DT-23-53JB
Description
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Number of Pins :
53
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Insert Material :
Thermoplastic
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
TV06DT-23-53JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-23-53JB Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 53 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
TV06DT-23-53JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-23-53JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-23-53JB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER