TV06DT-23-53B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-23-53B
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 53POS INLINE
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
53
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
23-53
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
53
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2012
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
TV06DT-23-53B
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-23-53B Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Female Sockets products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 53 pins.
TV06DT-23-53B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-23-53B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-23-53B Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT