TV06DT-23-53AB
Mfr.Part #
TV06DT-23-53AB
Description
CONN PLUG HSG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Contact Type :
Number of Positions :
53
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Orientation :
B
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Number of Pins :
53
Datasheets
TV06DT-23-53AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-23-53AB Overview
Plug Housing packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Bulk case.The product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Unlike other [0] products, this part has a lot of benefits.In operation, Coupling Nut, Self Locking should remain constant.It has a 53 pin configuration.
TV06DT-23-53AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-23-53AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-23-53AB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT