TV06DT-23-21S
Mfr.Part #
TV06DT-23-21S
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
63
In Stock :
63
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2012
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
23-21
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TV06DT-23-21S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
TV06DT-23-21S Overview
TV06DT-23-21S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-23-21S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-23-21S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER