TV06DT-23-21P-LC
Mfr.Part #
TV06DT-23-21P-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 21POS INLINE
Stock
47
In Stock :
47
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
21
Type :
For Male Pins
Published :
2012
Shell Size - Insert :
23-21
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
16
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Datasheets
TV06DT-23-21P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-23-21P-LC Overview
TV06DT-23-21P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-23-21P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-23-21P-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT