TV06DT-21-41PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-21-41PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
41
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
TV06DT-21-41PB-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-21-41PB-LC Overview
TV06DT-21-41PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-21-41PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-21-41PB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT