TV06DT-21-39PB
Mfr.Part #
TV06DT-21-39PB
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Durmalon™
Termination :
Crimp
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TV06DT-21-39PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-21-39PB Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
TV06DT-21-39PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-21-39PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-21-39PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER