TV06DT-21-39BA
Mfr.Part #
TV06DT-21-39BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
21-39
Number of Pins :
39
Published :
2013
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
39
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Female Sockets
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
Datasheets
TV06DT-21-39BA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-21-39BA Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 39 pin is provided on the device.
TV06DT-21-39BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-21-39BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-21-39BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT