TV06DT-21-39B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-21-39B
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-39
Number of Positions :
39
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Shell Finish :
Durmalon™
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Published :
2012
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Pins :
39
Datasheets
TV06DT-21-39B
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-21-39B Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking remains constant during operation.It is equipped with 39 pins.
TV06DT-21-39B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-21-39B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-21-39B Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT