TV06DT-21-121P
Mfr.Part #
TV06DT-21-121P
Description
CONN PLUG MALE 121POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Shell Size - Insert :
21-121
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Number of Positions :
121
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
B
Datasheets
TV06DT-21-121P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 121 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-21-121PB Overview
TV06DT-21-121PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
TV06DT-21-121PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-21-121PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER