TV06DT-19-88PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-19-88PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 88POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Durmalon™
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Number of Pins :
23
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
88
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
TV06DT-19-88PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 88 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-19-88PB Overview
TV06DT-19-88PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
TV06DT-19-88PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-88PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER