TV06DT-19-32SD
Mfr.Part #
TV06DT-19-32SD
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
32
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Orientation :
D
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Ratings :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
TV06DT-19-32SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk D Threaded
TV06DT-19-32SD Overview
TV06DT-19-32SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-32SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-32SD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER