TV06DT-19-32HC
Mfr.Part #
TV06DT-19-32HC
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Durmalon™
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
32
Applications :
Aviation, Marine, Military
Bulk
Contact Finish - Mating :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Orientation :
C
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Datasheets
TV06DT-19-32HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk C Threaded
TV06DT-19-32HC Overview
TV06DT-19-32HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-32HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-32HC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER