TV06DT-19-32BC
Mfr.Part #
TV06DT-19-32BC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Threaded
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
32
Number of Pins :
Datasheets
TV06DT-19-32BC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-19-32BC Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut, Self Locking.A total of 32 pins are available on the device.
TV06DT-19-32BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-32BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-32BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT