TV06DT-19-32AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-19-32AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 32POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Durmalon™
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2013
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
20
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
19-32
Number of Positions :
32
Material :
Aluminium
Datasheets
TV06DT-19-32AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-19-32AA Overview
TV06DT-19-32AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-32AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-32AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT