TV06DT-19-18SA-LC
Mfr.Part #
TV06DT-19-18SA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
10
In Stock :
10
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Shell Size - Insert :
19-18
Number of Pins :
18
Orientation :
A
Published :
2012
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
TV06DT-19-18SA-LC
TV06DT-19-18SA-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.Devices with 18 pins are available.
TV06DT-19-18SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-18SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT