TV06DT-19-18SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-19-18SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
19-18
Number of Pins :
18
Shell Finish :
Durmalon™
Fastening Type :
Threaded
Published :
2012
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TV06DT-19-18SA
TV06DT-19-18SA Overview
TV06DT-19-18SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-18SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-18SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER