TV06DT-19-11HD
Mfr.Part #
TV06DT-19-11HD
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
16
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
TV06DT-19-11HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk D Threaded
TV06DT-19-11HD Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 16 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
TV06DT-19-11HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-11HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-11HD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER