TV06DT-19-11A
Mfr.Part #
TV06DT-19-11A
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Stock
42
In Stock :
42
Product Category :
Circular Connector Housings
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Durmalon™
Published :
2013
Number of Positions :
11
Number of Pins :
11
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
19-11
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Datasheets
TV06DT-19-11A
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-19-11AB Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.Devices with 11 pins are available.
TV06DT-19-11AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-19-11AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-19-11AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT