TV06DT-17-26PB-LC
Mfr.Part #
TV06DT-17-26PB-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
26
Contact Size :
20
Orientation :
B
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
26
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
17-26
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Datasheets
TV06DT-17-26PB-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-17-26PB-LC Overview
TV06DT-17-26PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-17-26PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-17-26PB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT