TV06DT-17-26PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-17-26PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
17-26
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
26
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TV06DT-17-26PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-17-26PB Overview
TV06DT-17-26PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-17-26PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-17-26PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER