TV06DT-17-26P
Mfr.Part #
TV06DT-17-26P
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
61
In Stock :
61
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Coupling Nut, Self Locking
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Free Hanging
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Ratings :
Datasheets
TV06DT-17-26P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
TV06DT-17-26P Overview
TV06DT-17-26P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-17-26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-17-26P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER