TV06DT-17-26HB-LC
Mfr.Part #
TV06DT-17-26HB-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
12 Weeks
Number of Pins :
Orientation :
B
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Male
Connector Type :
Plug Housing
Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
20
26
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
TV06DT-17-26HB-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-17-26HB-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 26 pin is provided on the device.
TV06DT-17-26HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-17-26HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-17-26HB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT