TV06DT-17-26B
Mfr.Part #
TV06DT-17-26B
Description
CONN PLUG HSG FMALE 26POS INLINE
Stock
61
In Stock :
61
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
26
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
17-26
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Datasheets
TV06DT-17-26B
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-17-26B Overview
You'll get Plug Housing packages.A Free Hanging (In-Line) mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Lots of [0] products have this part.It is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking when operating.It has 26 pins on the back of the device.
TV06DT-17-26B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-17-26B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-17-26B Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT