TV06DT-17-26A
Mfr.Part #
TV06DT-17-26A
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Stock
61
In Stock :
61
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
Number of Pins :
26
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
17-26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Durmalon™
Type :
For Male Pins
Datasheets
TV06DT-17-26A
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-17-26A Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 26 pins on the device.
TV06DT-17-26A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-17-26A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-17-26A Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT