TV06DT-15-55PE
Mfr.Part #
TV06DT-15-55PE
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Termination :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
23
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Orientation :
E
Number of Positions :
55
Datasheets
TV06DT-15-55PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk E Threaded
TV06DT-15-55PE Overview
TV06DT-15-55PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
TV06DT-15-55PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-55PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER