TV06DT-15-55PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-15-55PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
23
Datasheets
TV06DT-15-55PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk D Threaded
TV06DT-15-55PD Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
TV06DT-15-55PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
TV06DT-15-55PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-55PD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER