TV06DT-15-55PC
Mfr.Part #
TV06DT-15-55PC
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Shell Size - Insert :
15-55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
55
Shell Finish :
Durmalon™
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
55
Connector Type :
Plug, Male Pins
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Applications :
Military
Datasheets
TV06DT-15-55PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk C Threaded
TV06DT-15-55PC Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.It is equipped with 55 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
TV06DT-15-55PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
TV06DT-15-55PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-55PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER