TV06DT-15-19SD
Mfr.Part #
TV06DT-15-19SD
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
D
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gold
Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Free Hanging (In-Line)
Published :
Datasheets
TV06DT-15-19SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk D Threaded
TV06DT-15-19SD Overview
TV06DT-15-19SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER